angielski przez skype

Angielski przez Skype – jak uczyć się za darmo?

W tym artykule opowiem Ci, jak w łatwy i darmowy sposób znaleźć osobę, z którą będziesz mógł prowadzić regularne rozmowy w języku angielskim. Jak sam zobaczysz, nie jest to skomplikowane, a dzięki poradom zawartym w tym wpisie dowiesz się, czym kierować się przy wyborze partnera do rozmów po angielsku. Podpowiem Ci też, gdzie znaleźć taką osobę.

Czy nauka angielskiego przez Skype za darmo jest możliwa?

Jak najbardziej tak. Jest to co prawda nieco trudniejsze niż rozpoczęcie konwencjonalnych lekcji z lektorem. Na ogół wystarczy jednak poświęcenie 15 do 30 minut, aby umówić się na pierwszą rozmowę.

Z kim możesz uczyć się języka angielskiego na Skypie?

Pewnie zastanowiłeś się, kogo miałem na myśli, mówiąc o umówieniu się na rozmowę przez Skype. Już odpowiadam. Możesz umówić się na rozmowę z osobami z całego świata! Dokładnie tak, jednym ze sposobów na darmową naukę jest znalezienie osoby, która również szuka kogoś, z kim mogłaby porozmawiać w języku obcym i tym samym udoskonalić jego znajomość w praktyce. Taką osobę nazywamy w języku angielskim penfriend, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „przyjaciel korespondencyjny”. Mogą to być zarówno ludzie, dla których angielski również nie jest językiem ojczystym, jak też tzw. nativi. Są to na przykład Anglicy, Irlandczycy, Amerykanie czy Australijczycy oraz wszyscy inni, którzy posługują się językiem angielskim od urodzenia.

Z kim najlepiej rozmawiać po angielsku na Skype?

Zacznijmy od podziału, o którym wspomniałem w poprzednim akapicie. Oczywiście zdecydowanie lepiej z nativem. Po pierwsze dlatego, że wyłapią oni nie tylko mniej lub bardziej rażące błędy, jakie możemy popełnić szczególnie na początku naszej przygody z angielskim. Poza tym, w razie problemów z wysłowieniem się, będą w stanie podać lub zasugerować nam wiele zaawansowanych słów i zwrotów, których sami użyliby w podobnym kontekście.

Brzmi to zbyt pięknie, by mogło być prawdziwe? Poniekąd tak, bo dlaczego taki Anglik czy Amerykanin chciałby poświęcać nam, zupełnie za darmo, swój czas i jeszcze wkładać wysiłek w tłumaczenie zawiłości swojego języka? Naturalnie dlatego, by otrzymać coś w zamian. W ostatnich latach da się zauważyć coraz większe zainteresowanie Polską ze strony turystów z Wielkiej Brytanii. Niektórzy chcieliby poznać nasz kraj nieco dokładniej niż przewiduje standardowy program wycieczek objazdowych. I tu z pomocą przychodzi chociażby podstawowa znajomość języka polskiego, która pozwoli zapytać mieszkańców polskich miast o polecenie restauracji czy różnego rodzaju atrakcji w okolicy. Załóżmy jednak, że nie wszystkich interesuje przyjazd do Polski i nauka naszego języka. Nie oznacza to jednak, że nie mamy szans na wymianę zdań po angielsku. Wielu internautów oferuje konwersacje w j. angielskim w zamian za pomoc w nauce różnych umiejętności, np. programowania, gry na instrumencie, tworzenia grafik i wielu innych.

Co jednak, jeśli nie uda nam się znaleźć nativa? Nie powinniśmy z góry odrzucać możliwości porozmawiania z kimś, kto także dopiero stawia pierwsze kroki z angielskim. Co więcej, korespondencja z taką osobą może okazać się dla nas wręcz bardziej korzystna niż np. z Anglikiem ze względu na nasz brak pewności siebie wynikający ze świadomości początkującego poziomu znajomości języka. Podejmując rozmowę z kimś na podobnym poziomie szybko zdamy sobie sprawę, że nie my sami popełniamy błędy i, co ważniejsze, przekonamy się, że da się przekazywać myśli bez perfekcyjnej znajomości angielskiego i tym samym czerpać satysfakcję z rozmowy.

Gdzie znaleźć osobę do konwersacji na Skype?

Mamy do wyboru dość szeroki zakres rozwiązań. Zacznijmy od działających od wielu lat stron internetowych z bogatą bazą użytkowników z całego świata. Każdy z rejestrujących się na stronie musi podać przynajmniej podstawowe informacje o sobie, takie jak kraj, znane mu języki w raz z poziomem zaawansowania, ale często też szereg dodatkowych informacji, takich jak zainteresowania, godziny dostępności, wykształcenie. Korzystając z filtrów wyszukiwania na tych stronach w łatwy sposób odnajdziemy kogoś, z kim znajdziemy dużo wspólnych tematów. Oto niektóre nich:

https://www.mylanguageexchange.com/

https://language.exchange/

https://polyglotclub.com/

Na bardzo podobnej zasadzie działają aplikacje na Androida oraz systemy iOS:

https://www.tandem.net/

https://www.hellotalk.com/

https://bilingua.io/

Kolejną z możliwości są grupy na facebooku:

Wymiana językowa (Language exchange)

https://www.facebook.com/groups/504556543866563

English Language Exchange

https://www.facebook.com/groups/695479753852056

Let’s Exchange Languages

https://www.facebook.com/groups/960049264161436

Darmowa nauka angielskiego przez Skype – kilka porad

Zależnie od tego, czy chciałbyś rozwinąć swój angielski pod kątem pracy czy raczej rozwijania swoich zainteresowań lub wyjazdów zagranicznych, Twoje preferencje mogą wyglądać inaczej. Jeśli jednak Twoim celem jest ogólne podniesienie poziomu języka angielskiego, pamiętaj, aby rozwijać zarówno pisanie (możesz pisać na czacie lub tworzyć bardziej rozbudowane wypowiedzi, np. e-maile), jak i mówienie (jeśli dobrze będzie się Wam rozmawiać, to po kilku dniach pisania sami będzie chcieli spróbować swoich sił w rozmowie przez mikrofon). Możecie też wykorzystać techniki znane z lekcji indywidualnych, czy kursów grupowych, takich jak recenzje obejrzanych filmów czy książek, prezentacje, opisy podróży, itp.

Mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć odpowiednią osobę do wymiany językowej i że z czasem stwierdzisz z zadowoleniem, że Twój angielski stał się już dużo lepszy. Ogranicza Cię tylko wolny czas i motywacja. Możesz też połączyć tę metodę z zajęciami na Skype z profesjonalnym lektorem, w których metody zostaną dostosowane indywidualnie do Twoich potrzeb. Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś zapisać się na lekcje ze mną, zerknij na rodzaje oferowanych kursów i napisz do mnie. 😊

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Follow by Email
YouTube
YouTube
fb-share-icon